Handicamp 2017

Sorry, this entry is only available in Czech. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Výbuchy smíchu, rozmanitá umělecká díla a sportovní výkony bez rozdílu fyzického postižení. Tak vypadal letošní tábor pro handicapovanou mládež. HandiCamp 2017 byl dalším korálkem navlečeným na niť s dvacetiletou tradicí. I letos byl tábor připraven Rotaractem Brno, prostřednictvím jehož Facebookové stránky na sebe můžete nechat dýchnout atmosféru tábora.

Posláním tábora je pomoct mladým lidem, kterým jejich zdravotní problémy znemožňují plnohodnotné zapojení do společnosti. Naším cílem je poskytnout jim smysluplné využití volného času během letních prázdnin – toho je dosahováno kombinací workshopů a fyzických aktivit.

V porovnání s loňským ročníkem prošel tábor zajímavými změnami; tou nejvýraznější byl vyšší počet účastníků, mezi nimiž byli i reprezentanti Chorvatska a Egypta.

Program byl skutečně rozmanitý a začínal budíčkem v sedm hodin ráno. Pořadí aktivit bylo uzpůsobeno vrtochům počasí – vlna veder v úvodu tábora nás (vcelku bez odmlouvání) přinutila využívat bazén se slanou vodou. Před teplem jsme se také schovávali v přilehlých lesích – jízda vozíkem po kamenech o velikosti dětské dlaně byla adrenalinovým zážitkem jak pro samotné vozíčkáře, tak i pro jejich asistenty. Dobrodružství pak znamenala i hippoterapie neboli relaxační jízda na koni – pro handicapované unikátní způsob, jak si uvolnit zatuhlé svalstvo.

Známé heslo „Ve zdravém těle zdravý duch“ platí i pro vozíčkáře, a tak byl Březejcký areál svědkem vypjatých sportovních momentů. Jednalo se o sporty uzpůsobené speciálním potřebám účastníků – boccia (hra podobná populární pétanque), kubb (shazování dřevěných špalků vrháním jiných dřívek), či závěsný kuželník (též známý jako ruské kuželky). Pomyslnou třešničkou na dortu pak bylo judo pro hendikepované, kterým program okořenily účastnice z Chorvatska. Vozíčkářka Laura v něm dokonce přemohla bývalého profesionálního fotbalistu Petra Švancaru!

Ale nejen soutěžením je živ člověk, a tak se během táborových dvou týdnu o zábavu staraly především nesoutěžní aktivity, ať už se jednalo o senzomotorický padák, výtvarné aktivity, či prezentace cizokrajných účastníků – po večerech jsme si tak povídali (a následně v kvízu otestovali své čerstvě nabyté znalosti) o Itálii, Egyptě či Chorvatsku. Kromě toho HandiCapové vody rozvířili svou návštěvou šermíři, zvířata z Jihlavské Zoo, fantastické chemické pokusy Tomáše Opravila, již zmíněný Petr Švancara a opravdovou lahůdkou byla výprava na exkurzi v Brněnském centru České Televize.

Ač by se to tak na první pohled mohlo zdát, tábor není důležitý jen pro postižené děti. Ještě větší popularitě se těší mezi jejich rodinami. Jelikož celoroční starost a dohled na jejich potomky je velmi vyčerpávající, možnost dvoutýdenního odpočinku je pro ně velmi vítaná.

Proto bychom chtěli poděkovat všem našim partnerům, jmenovitě:

Rotary Club Brno, Nadace ČEZ, Rotary District 2240 – Czech & Slovak Republics, Gemini oční klinika,  JAPO – transport, Makro, Rotary Club Brno City, HARTMANN Česká republika, JAKA servis, Inner Wheel Morava, Oldřich Bartušek, Jindřiška Jenerálová.

Díky vaší pomoci mohli letošní účastníci alespoň na nějaký čas uniknout ze všední každodennosti. Díky vám si tu dobu užili natolik, že v den ukončení tábora někteří nemohli zadržet slzy. Ano, ty slzy posledního dne patří vám.

Děkujeme!

Součástí tábora byl i Egypťan Magdy, který prošel dětskou mozkovou obrnou. Doktoři mu předpovídali IQ 50 a podle nich bylo vyloučeno, že by se kdy naučil mluvit či dokonce psát. Prognózám a osudu navzdory ale Magdy promoval z vysoké školy s vyznamenáním.

Magdy Shahir Abdel-Sayed:
When you put a goal in your mind and work with passion towards it, you will achieve it. Disability is lack of will; when there is a will, there is always a way. My dream is to travel the world giving motivational speeches. I believe that I can and will reach that dream.
Když si ve své mysli uložíte cíl and jdete mu naproti s vášní, dosáhnete ho. Postižení je nedostatkem vůle – kde je vůle, tam je vždycky cesta. Mým snem je cestovat po světě a dělat motivační řeči. Věřím, že mohu a že dosáhnu naplnění toho snu.

srpen 2017

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll To Top